Shortoljunk együtt, Viktor!
A nagy MNB-összeesküvés.
A jegybanki alapkamat visszaemelését is szükségessé teheti, ha kiszámíthatatlanná válik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikája a jövő hónapban esedékes vezetőváltás után - vélekedtek csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Monetáris élénkítéssel tartós növekedést nem lehet elérni, a növekedési problémák ugyanis strukturális jellegűek - mondta Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke csütörtökön. Szerinte a három százalékos cél fölött van az infláció, tehát erősen meggondolandó a kamatcsökkentés.
Senki nem cáfolta még, hogy Matolcsy György lesz az új jegybankelnök, a Fidesz kommunikátorai csak azt tagadták, hogy szó esett a témáról a frakcióülésen. A bizonytalanság miatt a piac viszonylag nyugodt, pedig Matolcsy jegybankelnökségéről még egy hete is azt mondogatták, hogy attól mindenki eltátaná a száját.
Az elmúlt nap történései alapján nyilvánvaló, hogy majdnem biztosan Matolcsy György lesz a Magyar Nemzeti Bank elnöke, aki bizonyára sok vidám percet szerez majd nekünk ebbéli pozíciójában. A kormányzat pedig úgy szeretne unortodox monetáris politikát folytatni, a hitelezés jegybank vezérelte felpörgetését elérni, hogy közben a forint árfolyama ne inogjon meg. Ez nem lesz könnyű.
Gyengülni kezdett a forint euróval szembeni árfolyama azt követően, hogy a Világgazdaság azt írta, információi szerint döntés született Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter MNB-elnöki jelöléséről.
Matolcsy György veszi át Simor András helyét a Magyar Nemzeti Bank élén - értesült meg nem nevezett forrásból a Világgazdaság. A lap szerint a nemzetgazdasági miniszter helyét Varga Mihály veheti át.
Simor András távozó jegybankelnök, egyes sajtóhíresztelésekkel ellentétben, mégsem lesz az Erste Bank Hungary vezérigazgatója.
Hitelezési fordulatot nem lehet pusztán a garanciaintézmények megerősítésével elérni, ehhez gazdaságpolitikai fordulatra van szükség - mondta a Magyar Nemzeti Bank elnöke csütörtökön este a Gazdasági Rádióban. Simor András szerint a gazdaságpolitika változtatása például azt jelenti, hogy nem vonja el a költségvetés a bankok által megtermelt nyereséget.
A Magyar Nemzeti Bank a vezetőváltás után sokféle gazdaságösztönző célú módszerhez folyamodhat, a lehetséges pénzügypolitikai irányváltásokkal kapcsolatos legrosszabb forgatókönyvek megvalósulása azonban valószínűtlen, erre utalt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter legutóbbi nyilatkozata is - vélik londoni pénzügyi elemzők.
A Magyar Nemzeti Banknak van manőverezési lehetősége a gazdasági növekedés ösztönzésére, de a banknak rendkívül óvatosan kell lépnie, tekintve az ország nagy devizaadósságát és a pénzpiacok bizonytalan állapotát - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Wall Street Journalnak adott interjújában.
Elhúzódó bizonytalanságot és gyengébb forintot eredményez, hogy Orbán Viktor az utolsó pillanatig titkolja, kit szán a jegybank élére. Arra is komoly az esély, hogy a nemzeti bank rövid időre elnök nélkül marad.
Újabb 25 bázisponttal 5,50 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén a monetáris tanács.
Február 28-a után már a jegybankban sem válthatók be a forgalomból bevont egyforintos és kétforintos érmék - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Valószínűleg nem Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, hanem egy nála "kevésbé prominens", de szintén Orbán Viktor miniszterelnök szövetségesének tekinthető jelölt veszi át a Magyar Nemzeti Bank elnöki tisztségét márciusban – vélték csütörtöki előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
A jegybanki alapkamat újabb 25 bázispontos csökkentését várja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának jövő keddi ülésén az elemzők többsége a Reuters hírügynökség csütörtökön ismertetett felmérése szerint.
Apró Szívesség néven gyűjtést indítottak annak apropóján, hogy február végéig váltja be a Magyar Nemzeti Bank a 2007-ben bevont egy- és kétforintos érméket.
A befektetők nagyon aggódnak ezektől a monetáris politikát érintő várható fejleményektől, és egyértelműen az első helyen jelölik meg a negatív kockázatok között - áll az OTP Bank Elemzési Központjának heti elemzésében.
Matolcsy György és Patai Mihály után újabb nevek bukkantak fel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetésének élére. Sajtóértesülések szerint Patai mellett Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára lehet a másik alelnök. Matolcsy helyett pedig Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ első emberének neve is felmerült.
Egyszerre két személyt keres a jegybank élére a kormány, a befutó páros Matolcsy György és Patai Mihály, a bankszövetség volt elnöke lehet. A másik alelnök helyére kevésbé fajsúlyos szereplőt nevezne ki a kabinet.